– Vi ser en ökad efterfrågan på företagsgym, säger Anders Kumlin, försäljningschef på Fitness Brands. Min känsla är att både gymmens storlek och mängden utrustning förändrats. Placeringen i lokalerna har också fått ökad betydelse och flyttas allt oftare till mer attraktiva lägen.

I stället för enklare personalgym finns i dag en tydlig ambition hos många företag att skapa träningsmiljöer som påminner om kommersiella gym. Det handlar om större ytor, ett bredare utbud och mer plats för funktionell träning

Arbetsgivare har börjat prioritera träning och friskvård på ett helt annat sätt både vad gäller yta och placering i lokalerna. Det kan till och med placeras på riktiga A-lägen, som Electrolux Group visar.

Anders ser att företag i alla storlekar investerar i gym och aktivitetsytor, men att satsningarna är vanligast bland större företag.

De företag som satsar mest tenderar vara de med ett starkt internt kulturfokus – där trivsel och hälsa redan finns högt på agendan och där friskvård varit en etablerad förmån under längre tid.

Om man dessutom erbjuder en eller två friskvårdstimmar på arbetstid ser man ofta att fler faktiskt utnyttjar gymmet.

Britannia Hotel, gymmet med styrkeyta

Det handlar inte bara om fysisk träning

– Gymmet blir också ett sätt att visa att företaget värnar om medarbetarnas hälsa och balans, säger Anders. Att kunna träna tillsammans, bidrar till en starkare teamkänsla och intern kultur.

Som företag är det viktigt att skicka ut rätt signaler om hur man värnar om sin personal i konkurrensen och om ny arbetskraft. Ett eget välutrustat gym är en sådan signal.

– Oavsett generation värderar många hälsa och trivsel högt. Gymmet blir en tydlig del av arbetsgivarerbjudandet, säger Anders.

Boka en kostnadsfri konsultation med en av våra rådgivare.

Vi har träningslösningar för alla arbetsplatser

Läs mer…

Du använder en föråldrad webbläsare. Alla funktioner fungerar inte i din webbläsare. Var vänlig uppgradera din webbläsare för att förbättra din upplevelse och öka din säkerhet.